طلاق توافقی

قانون حمایت از خانواده

طلاق توافقی

امروزه همه ی ما شاهد این موضوع هستیم که تعداد امار طلاق روز به روز افزایش پیدا میکند و پیامد های اجتماعی و اقتصادی ان نیز جامعه انسانی را درگیر میکند. قانونگذار کشور ما با توجه به این موضوع، شرایط نسبتا سخت و پیچیده ای را برای طلاق تعیین کرده است که حقیقتا بدون حضور وکیل دادگستری امکان طی کردن این مراحل قانونی وجود ندارد. در واقع قصد قانونگذار از پیچیده کردن این قوانین، بازگشت زوجین به زندگی مشترک می باشد اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی از زن و شوهر ها نمیتوانند دیگر زندگی مشترک را ادامه دهند و به دنبال راهی آسان برای جدا شدن میگردند که در سریعترین زمان ممکن طلاق انها رخ دهد. در چنین مواردی بهترین راه ممکن آن است که به کمک وکیل دادگستری به سراغ استفاده از مزایای طلاق توافقی بروند.

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق هایی میباشد که به راحتی انجام میگیرد و افراد را دچار مشکلات پیچیده ی زمانی نمیکند و روند دادرسی به این پرونده بسیار کوتاه است.

با استناد به مفاد قانون مدنی می توان دلیل اصلی کوتاه تر بودن مراحل دادرسی پرونده های طلاق توافقی را می توان به آن دلیل  دانست که زن و شوهر در مورد مسائلی همچون: مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، دارایی های به دست آمده در طول زندگی مشترک و حضانت فرزندان در صورت داشتن فرزند مشترک و… با یکدیگر توافق میکنند و دیگر نیاز نیست تا برای تعیین و تکلیف هر یک از آنها، دادگاه و جلسات دادرسی تشکیل شود و همین موضوع نیز باعث کوتاهتر شدن روند قضایی این پرونده ها می گردد.

طبق مفاد قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 ، رسیدگی به انواع طلاق من جمله طلاق توافقی در صلاحیت دادگاه خانواده بود از سال 1397 وکلا و زوجینی که قصد داشتن طلاق توافقی بگیرند با حضور در دفاتر خدمات الکترونیک  قضایی دادخواست خود  را مبنی بر طلاق توافقی ثبت می کردند اما در مورخ 1/9/ 1397 مطابق بخشنامه شماره یک 55/13104/ 9000 مورخ  5/9/1397 خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دفتر های مذکور مجاز به ثبت درخواست بدون داشتن گواهی مرکز غربالگری یا مشاوره خانواده نیستند.

اصلاحاً به آن”گواهی عدم انصراف از طلاق” گفته می شود.پس در تهران از تاریخ 1/9/1397 برای زوجین متقاضی طلاق توافقی ثبت نام در سایت مشترک قوه قضاییه و سازمان بهزیستی اجباری می باشد.

 

مدارک مورد نیاز طلاق توافقی

زوجین باید به این نکته توجه داشته باشند که برای طی شدن روند حقوقی طلاق توافقی باید هرچه سریعتر مدارک مورد نیاز برای جدایی را در اختیار وکیل دادگستری قرار دهند تا روند قضایی پرونده با سرعت بیشتری طی شود. این مدارک به طور خلاصه به موارد زیر تقسیم میگردند و وجود هر یک از انها در پرونده طلاق توافقی اجباری می باشد:

  1. گواهی عدم بارداری زوجه
  2. گواهی از پزشک قانونی در صورت واقع شدن طلاق در دوران عقد
  3. گواهی عدم انصراف از طلاق
  4. اصل سند ازدواج یا رونوشت آن
  5. مدارک هویتی زوجین
  6. در صورت اینکه زوجه وکالت در طلاق داشته باشد اصل وکالت نامه محضری
  7. توافق نامه تنظیم شده میان زوجین

                                                                                                                        موسسه حقوقی رسام

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است