وکیل دادگستری و نحوه اخذ مهریه

وکیل دادگستری و نحوه اخذ مهریه

وکیل دادگستری

نحوه ی اخذ مهریه به کمک وکیل دادگستری
نحوه ی اخذ مهریه به کمک وکیل دادگستری

بر اساس ماده 1082 قانون مدنی شما باید به این نکته دقت داشته باشید که مهریه حقی است که پس از عقد نکاح به زن تعلق میگیرد و او این اختیار قانونی را دارد که هرگونه تصرفی را که میخواهد در مهریه ایجاد کند و یا به طور کلی آن را به همسرش ببخشد.

  • مشاوره با وکیل دادگستری در مورد مراحل اخذ مهریه و چگونگی دریافت آن باعث میشود تا افراد اطلاعات و آگاهی بیشتری در رابطه با این موضوع بدست آورند و بتوانند از کوتاه ترین راه ممکن برای اخذ مهریه اقدام نمایند.
  • ناگفته نماند که آقایانی که توانایی پرداخت مهریه به طور کامل را ندارند نیز میتوانند با کمک یک وکیل دادگستری حرفه ای برای اثبات معسر بودن خود و دادخواست اعسار در مراجع قانونی اقدام نمایند.
  • در حالت کلی می توان گفت که حضور یک وکیل دادگستری حرفه ای و خبره برای روند دادرسی پرونده های مربوط به طلاق ضروری است.
  • خواهان ( زوجه) و خوانده( زوج) میتوانند برای استفاده از مشاوره حقوقی مهریه و سپردن وکالت پرونده های خود به وکیل دادگستری به دفتر وکالت یا موسسه حقوقی مراجعه نمایند.

 

آخرین قانون در خصوص مهریه و جلب بدهکاران

یکی از عمده ترین و مهم ترین مسائلی که امروزه برای دریافت مهریه در جلسات مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری مطرح میشود، آن است که آیا هنوز هم برای آقایانی که مهریه بانوان را به طور کامل پرداخت نمی کنند، حکم جلب وجود دارد یا خیر.

در رابطه با این موضوع اصولا وکیل دادگستری می تواند اشاره ای به ماده به قانون 22 حمایت از خانواده، هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد باید آن را به طور کامل پرداخت کند اما اگر مرد نتواند مهریه را تامین کند و معسر بودن او نیز در دادگاه به اثبات نرسد، حبس خواهد شد؛ چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.

اما حقیقت آن است که بر اساس آخرین تغییرات بوجود آمده در قوانین مربوط به مهریه دیگر بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مرد زندان نمی‌رود یا اگر حبس باشد آزاد می‌شود و پرداخت مابقی مطالبه به صورت عندالاستطاعه خواهد بود. در این ماده آمده است که اگر استیفای محکومٌ‌به از طریق مذکور در این قانون ممکن نگردد محکومٌ‌علیه به تقاضای محکومٌ‌له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته‌شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ‌له حبس می‌شود. چنانچه محکومٌ‌علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده ‌باشد حبس نمی‌شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.

 

راه های قانونی ارائه دادخواست مطالبه مهریه توسط وکیل دادگستری

راه های قانونی ارائه دادخواست مطالبه مهریه توسط وکیل دادگستری
راه های قانونی ارائه دادخواست مطالبه مهریه توسط وکیل دادگستری

هنگامی که بانوان به سراغ وکیل دادگستری می روند در اولین قدم به دنبال آن هستند که درخواست اخذ و مطالبه ی مهریه را از روش های قانونی ارائه دهند. اصولا یک وکیل دادگستری بر اساس قانون و روند دادرسی پرونده های حقوقی در کشور ما، دو راه حقوقی را پیشنهاد میدهد که فرد میتواند با مشورت وکیل و در نظر گرفتن شرایط و احوال شخصیه ای که دارد، یکی از این راه ها یقانونی را انتخاب کند:

  1. راه اول: مراجعه به دادگاه
  2. راه دوم: مراجعه به ثبت

در روش اول، زوجه یا وکیل دادگستری که وکالت پرونده او را بر عهده گرفته است باید شناسنامه و کارت ملی ( زوجه)، سند ازدواج، کپی شناسنامه و کارت ملی زوج را به همراه داشته باشد و سپس به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند. سپس باید دادخواست حقوقی مبنی بر مطالبه ی مهریه تنظیم شود و هزینه ی دادرسی و هزینه های مربوط به خدمات دفاتر الکترونیک قضایی نیز پرداخت شود. در نهایت این دادخواست حقوقی از طریق دفاتر الکترونیک قضایی به دادگاه خانواده ارسال میگردد.

در مرحله ی مراجعه به ثبت برای مطالبه مهریه نیز باید تمام اقدامات زیر به ترتیب انجام شود:

  1. زوجه یا وکیل دادگستری وی باید مدارک شناسایی، اصل سند ازدواج را به همراه داشته باشد و سپس به دفترخانه‌ای مراجعه کند که ازدواج  در آنجا ثبت شده است و سپس تقاضای صدور اجرائیه نسبت به تمام یا قسمتی از مهریه را انجام دهد.
  2. در نهایت دفترخانه برگه اجرائیه‌ای صادر میکند و هزینه کمی را نیز دریافت میکند و در سند ازدواج مذکور این نکته را قید می‌کند که طبق مطالبه زوجه برای اخذ مهریه، اجرائیه صادر شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است