وکیل دادگستری | و نکات قانونی طلاق توسط مرد

وکیل دادگستری | و نکات قانونی طلاق توسط مرد

وکیل دادگستری

نکات قانونی طلاق از طرف مرد توسط وکیل دادگستری
نکات قانونی طلاق از طرف مرد توسط وکیل دادگستری

در نظام حقوقی کشور ما که بر اساس دین اسلام پایه گذاری شده است، مرد این اجازه ی قانونی را دارد تا در هر زمان که اراده کند به محاکم قانونی مراجعه کرده و با پرداخت حقوق کامل مالی زن اقدام به طلاق و جدایی کند.

 • اما باید به این نکته توجه داشت ک از آنجایی که در چند سال اخیر، آمار طلاق و جدایی ها بسیار زیاد شده است. امروزه تا حدودی روند قانونی و تشریفاتی جدایی ها و طلاق ها طولانی تر شده است تا به زوجین این فرصت داده شود که شاید پشیمان شوند و مجددا به روند زندگی بازگردند.
 • به همین دلیل نیز توصیه میشود برای کوتاه تر کردن این روند قانونی و تشریفاتی، متقاضیان حتما از یک وکیل دادگستری خبره کمک بگیرند.
 • حضور وکیل دادگستری در پرونده های مربوط به طلاق میتواند باعث تسریع روند پرونده و جلوگیری از تلف شدن هزینه و زمان افراد شود.
 • به چند مورد از مهم ترین مراحل تشریفاتی و قانونی طلاق از جانب مرد اشاره می کنیم تا افراد بتوانند بهتر در رابطه با این موضوع اقدام به اتخاذ تصمیم نمایند.

 

ارجاع به داوری برای بررسی موضوع طلاق از جانب مرد

 • در اولین مرحله برای اقدام به طلاق از جانب مرد و بیلن پرونده مذکور توسط وکیل دادگستری باید حتما قرار ارجاع به داوری صادر شود.بر اساس قانون حمایت از خانواده، زوجی باید طبق مراحل زیر اقدام نمایند:
 1. زوجین باید یک نفر از نزدیکان خود را که مجرد نباشند و متاهل باشند را به محاکم قانونی معرفی کند که حداقل سی سال سن داشته باشد و تسلط کافی به مسائل شرعی ، خانوادگی و اجتماعی داشته باشد. به عنوان داور به دادگاه معرفی کند .
 2. در صورتی که فرد واجد شرایط در میان خویشاوندان طرف مقابل یافت نشود یا به آنها دسترسی نداشته باشند و یا در صورتی که این افراد از پذیرش داوری خودداری کنند ، هریک از زوجین می توانند داور خود را از میان سایر افرادی که دارای صلاحیت باشند انتخاب و معرفی نمایند
 3.  در صورتی هم که زوجین داور انتخاب نکنند ، دادگاه می تواند به انتخاب داور برای هریک از طرفین اقدام نماید.
 4. زوجین باید پس از قرار صدور داوری، در طی 7 روز داور را به محکمه قانونی معرفی نمایند.

نکته: مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای ارائه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق سه ماه از تاریخ ابلاغ رأی قطعی می باشد، در صورتی که گواهی عدم امکان سازش در این مهلت به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه نشود و یا کسی که این گواهی را به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه کرده است ، ظرف مهلت سه ماه از تاریخ ارائه آن ، در دفترخانه حاضر نشود و یا مدارک مورد نیاز را ارائه نکند ، گواهی عدم امکان سازش دیگر معتبر نیست .

 

 

تسریع روند اخذ گواهی عدم امکان سازش توسط وکیل دادگستری

تسریع روند اخذ گواهی عدم امکان سازش توسط وکیل دادگستری
تسریع روند اخذ گواهی عدم امکان سازش توسط وکیل دادگستری

با استناد به قانون حمایت از خانواده، می توان مرحله بعد از ارجاع به داوری توسط وکیل دادگستری را به موارد زیر تقسیم کرد:

 1. بعد از ارجاع به داوری و صدور حکم داوری ، در جریان پرونده های طلاق از طرف مرد طرفین باید حکم داوری را به دادگاه ارائه کنند.
 2.  ارجاع به داوری در عمل بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و دادگاه خود به بررسی مجدد موضوع خواهد پرداخت و در صورتی که آشتی و سازش را ناممکن دانست ، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید .
 3. دفتر ازدواج و طلاق نیز تنها پس از دریافت گواهی عدم سازش است که اقدام به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن خواهد نمود.
 4.  موضوع بسیار مهمی که در رابطه با طلاق از جانب مرد مطرح می گردد آن است که مرد باید تمام حقوق مالی زن را به طور کامل پرداخت نماید، مواردی همچون:
 • تنصیف اموال و دارایی زوج
 • اجرت المثل ایام زوجیت
 • نحله
 • نفقه زن
 • مهریه و ……
 • نکته: در صورتی که مرد نتواند این موارد مالی را پرداخت کند و از تمکن مالی لازم برخورد نباشد، به کمک یک وکیل دادگستری میتواند برای گرفتن حکم اعسار و اثبات عسر و حرج خود در پرداخت حقوق مالی همسرش اقدام نماید. بدون حضور وکیل دادگستری، اثبات این موارد از طریق قانونی بسیار سخت و طاقت فرسا است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است