وکیل دادگستری و همه چیز در رابطه با ثبت علامت تجاری

وکیل دادگستری و همه چیز در رابطه با ثبت علامت تجاری

وکیل دادگستری

مزایای ثبت علامت تجاری توسط وکیل دادگستری
مزایای ثبت علامت تجاری توسط وکیل دادگستری

مسلما همه ی ما ما انواع علامت های تجاری مختلف آشنایی داریم و آنها را به خوبی میشناسیم. علامت تجاری تمایز یک محصول  یک تولید خاص را نسبت به دیگر محصولات و تولیدات نشان میدهد و امروزه برای ثبت چنین علامتی باید مراحل گوناگون قانونی را گذراند و میتوان تمام این مراتب حقوقی را به یک وکیل دادگستری خبره و حرفه ای سپرد تا در کوتاهترین زمان ممکن به اشخاص حقوقی و حقیقی کمک کند.

 • ثبت علامت تجاری توسط وکیل دادگستری برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بسیار مهم است و نمیتوان از آن چشم پوشی کرد.
 • مصرف کنندگان به راحتی میتوانند از این طریق با تولیدات مختلفی آشنا شوند و کیفیت های آنها را مورد بررسی قرار دهند با توجه به علامت تجاری محصول مورد نظر خود، در دفعات بعدی نیز اقدام به خرید کنند.
 • این موضوع باعث میشود تا فروشندگان و تولیدی های مختلف نیز بتوانند از ای طریق کیفیت محصولات خود را به مصرف کنندگان اثبات نمایند.

در ماده 30 قانون ثبت علائم تجاری، تعریف جامع و کاملی در رابطه با این موضوع آمده است:

الف ـ علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد.

ب ـ علامت جمعي يعني هر نشان قابل رويتي كه با عنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا يا خدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد.

ج ـ نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

 

مزایای ثبت علامت تجاری توسط وکیل دادگستری

بر اساس قانون کشور ما حق استفاده انحصاری از يك علامت به كسي اختصاص دارد كه آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد. از جمله مهمترین مزایای ثبت علامت تجاری توسط وکیل دادگستری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بعد از ثبت علامت تجاری، تولید کننده ها میتوانند از خدمات مربوط به واحد های تولیدی که توسط دولت ارائه می شود ( مانند: وام ها و مزایای مختلف و…) استفاده کنند.
 2. برای اعطای موافقت نامه های نمایندگی ها ، ثبت علامت تجاری اجباری است.
 3. علامت تجاری باعث ایجاد نوعی وجهه قانونی و شهرت برای نمایندگی ها می شود و همین موضوع باعث رونق بازاریابی آنان میشود.
 4. علائم تجاری مختلف باعث ایجاد وجه تمایز در میان نمایندگی های مختلف میگردد.
 5. یک نوع تضمین کالا برای مشتریان محسوب میشود و میتوانند با اطمینان بیشتری اقدام به خرید کنند.
 6. شرکت ها و واحدهای تولیدی مختلف تشویق میشوند تا خدمات و کالاهای خود را از لحاظ کیفی ارتقا دهند و در این زمینه سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند.
 7. ثبت علامت تجاری به نوعی باعث میشود تا اجازه نامه ای برای اشخاص ثالث صادر شود ( مانند فروشندگان مغازه ها و…) تا بتوانند آنان نیز از فروش کالا حق امتیاز داشته باشند و فروش کالا منبع درآمد مستقیم آنان باشد.

 

موانع قانونی ثبت علامت تجاری

موانع قانونی ثبت علامت تجاری
موانع قانونی ثبت علامت تجاری
 • قبل از آنکه برای ثبت علامت تجاری خود به وکیل دادگستری مراجعه کنید، حتما توجه داشته باشید که علامت مورد نظر شما جز مواردی نباشد که در قانون غیر قابل ثبت خوانده شده اند.

یا استناد به ماده 32 قانون ثبت علامت تجاری می توان این موارد را در دسته بندی زیر گنجاند:

 1. نتواند كالاها يا خدمات يك موسسه را از كالاها و خدمات مؤسسه ديگر متمايز سازد.
 2. خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.
 3. مركز تجاري يا عمومي را به ويژه در مورد مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آنها گمراه كند.
 4. عين يا تقليد نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشانهاي مملكتي يا نام يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمانهاي بين‌الدولي يا سازمانهايي كه تحت كنوانسيونهاي بين‌المللي تأسيس شده‌اند، بوده يا موارد مذكور يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحيتدار كشور مربوط يا سازمان ذي‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 5. عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غير مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي لطمه وارد سازد.
 6. عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است